szukaj w serwisie

POWIADOM

wyślij e-mail
Komentuj, zgłaszaj problemy: czat.bloog.pl
Foto: gen. Sławomir Petelicki

gen. Sławomir Petelicki

Wojna z Irakiem

Spotkanie odbyło się:2003-03-28 (13:50)

Zapis czata

Autograf

Zobacz inne czaty z tym gościem z dnia:

opis
  A A A
 

W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszyło się spotkanie z generałem Sławomirem Petelickim w imieniu naszego gościa i WP zapraszamy na dalszy ciąg rozmowy. Może wtedy będziemy mieli więcej informacji na temat udziału elitarnej jednostki GROM na terenie Iraku, co nasz gość chetnie skomentuje.

Sławomir Petelicki urodził się 13 września 1946 roku w Warszawie. ukończył wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1969 roku był oficerem wywiadu. Przeszedł najtrudniejsze szkolenia wywiadowcze w tym szkolenia obejmujące dalekie rozpoznanie i tzw. operacje specjalne. Brał udział w wielu tajnych operacjach, m.in. w Wietnamie Północnym (1971 r.) i w Chinach (1972 r.) Przez pięć lat pracował w centrali polskiego wywiadu. Był zastępcą szefa kontrwywiadu zagranicznego i doradca ministra spraw zagranicznych. Pracował w polskich placówkach w Nowym Jorku i Sztokholmie. Był pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania przestępczości zorganizowanej. Uczestniczył w szkoleniach jednostek specjalnych w USA. Jeszcze jako podpułkownik dostał polecenie utworzenia Jednostki Specjalnej GROM, następnie zostało mu powierzone jej dowództwo. W grudniu 1995 roku odszedł do rezerwy, następnie ponownie objął dowództwo najlepszej polskiej jednostki specjalnej. Pod koniec zeszłego roku został odwołany ze stanowiska szefa jednostki przez koordynatora służb specjalnych Janusza Pałubickiego.
W okresie dowodzenia jednostką GROM został odznaczony Krzyżem za Dzielność, Oficerskim i Komandorskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, a także otrzymał amerykańskie odznaczenie bojowe Medal of Military Merit. Dodatkowo jest honorowym członkiem 5. i 10. Special Forces Group amerykańskich "Zielonych Beretów".
oceń
0
0
Podziel się