szukaj w serwisie

POWIADOM

wyślij e-mail
Komentuj, zgłaszaj problemy: czat.bloog.pl
Foto: Jerzy Satanowski

Jerzy Satanowski

Letnia Kawiarenka Wirtualnej Polski

Spotkanie odbyło się:2006-07-11 (13:00)

Zapis czata

Autograf

opis
  A A A
 

Posłuchaj wywiadu Radia Gdańsk

Jerzy Satanowski - ur. w 1947 r. w Warszawie, reżyser, kompozytor muzyki do piosenek, przedstawień, filmów. Maturę zdał w poznańskim "Marcinku", studiował polonistykę na UAM.
Jest synem Roberta Satanowskiego, wybitnego dyrygenta i dyrektora teatrów operowych, który pragnął, by Jerzy został muzykiem. Ten jednak wybrał studia polonistyczne na Uniwersytecie w Poznaniu, a muzyką zajął się za sprawą swego przyjaciela, poety Edwarda Stachury, komponując piosenki z jego tekstami. Te pierwsze utwory otworzyły mu drogę na scenę. W latach 70. XX wieku związał się z poznańskim Teatrem Nowym kierowanym przez Izabellę Cywińską, gdzie przygotował m.in. spektakl oparty na poezji Stachury. Potem nawiązał współpracę z Maciejem Prusem (głośna inscenizacja "Operetki" Gombrowicza w warszawskim Teatrze Dramatycznym w 1976 r.) czy z Januszem Wiśniewskim, z którym zrealizował obsypane nagrodami na europejskich festiwalach przedstawienia "Panopticum a la Madame Tussaud" oraz "Koniec Europy".
Dziś o jego muzykę - bardzo charakterystyczną, rozpoznawalną od pierwszych taktów - zabiega wielu reżyserów teatralnych. Skomponował ogromną liczbę piosenek śpiewanych m.in. przez Edytę Geppert, Ewę Błaszczyk, Stanisławę Celińską czy Krystynę Jandę. Jego dorobek w tej dziedzinie przypomniał na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu galowy spektakl "Satanorium". Jerzy Satanowski, juror wielu konkursów i festiwali, jest też najlepszym znawcą piosenki poetyckiej, która mimo słabego zainteresowania nią przez komercyjne stacje radiowe i telewizyjne, trzyma się u nas całkiem dobrze.

Portal Wirtualna Polska oraz Radio Gdańsk zapraszają, w wakacyjne wtorki i czwartki, na popołudniowe, ciekawe pogawędki przy sopockim molo. Gośćmi Letniej Kawiarenki będą osobowości świata kultury, polityki i sportu. Od 12.30 słuchaj rozmowy na antenie Radia Gdańsk, a o 13.00 dołącz do dyskusji na czacie Wirtualnej Polski. Będziemy obecni przy molo w Sopocie w wakacyjnej kafejce internetowej Wirtualnej Polski.Strona internetowa Radia Gdańsk

oceń
0
0
Podziel się