szukaj w serwisie

POWIADOM

wyślij e-mail
Komentuj, zgłaszaj problemy: czat.bloog.pl

Bronisław Czepczak-Górecki

Spotkanie odbyło się:
2001-03-09 (11:50)

Opis gościa

Zapis czata

  A A A
 

Moderator: Witamy serdecznie Bronisława Góreckiego - słynnego cichociemnego. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do rozmowy.
Bronislaw: Dzień dobry.

Moderator: Jakie były kulisy aresztowania pańskiego ojca?
Bronislaw: 17 wrzesnia mieszkałem blisko rosyjsko-polskiej granicy, po wkroczeniu Rosjan odbyły się wybory do rad i wybrane rady tzw. już wówczas zachodniej Ukrainy przystąpiły czy wstąpiły do Ukrainy Radzieckiej. Później uchwałą Rady najwyższej ZSRR zostaliśmy wszyscy obywatelami radzieckimi. Ponieważ był to rejon zamieszkały pół na pół przez Polaków i Ukraińców, więc Rosjanie stworzyli milicję ukraińską, która miała wpływ na postępowanie z obywatelami polskimi. Ojca aresztowano 3 kwietnia 1940 r. Ślad po nim zaginał. Po wojnie dowiedziałem się, że po wyjściu z łagru wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa, schorowany wyjechał do Persji i zmarł w szpitalu w Teheranie.Pochowany na polskim cmentarzu w Teheranie. Tyle wiem o ojcu. Ukraińcy wskazywali aktywnych Polakow na tym terenie- takie są kulisy aresztowania.

Moderator: Od kiedy rozpoczął pan swoją działalność wśród cichociemnych?
Bronislaw: Najpierw wstąpiłem do Armii Andersa, wyjechałem na środkowy wschód, przez Iran, Irak do Palestyny, tam nastapiła selekcja, i wybrano około 60 młodych ludzi z różnych oddziałów, stworzono szkole łączności radiowej el-Mughar. I ta grupa 60 ludzi szkolona była w Palestynie i dalej później przez cały okres podróży, aż do Anglii, ale już w Palestynie w ramach tej grupy nastapiła selekcja. Ponieważ to była grupa ludzi w ramach sekcji polski SOE, przeznaczona do zadań specjalnych.

1 2 3 4 5    Następna

oceń
3
0
Podziel się