szukaj w serwisie

POWIADOM

wyślij e-mail
Komentuj, zgłaszaj problemy: czat.bloog.pl
Foto: Sławomir Petelicki

Sławomir Petelicki

twórca elitarnej jednostki GROM

Spotkanie odbyło się:2002-04-30 (12:00)

Zapis czata

Autograf

Zobacz inne czaty z tym gościem z dnia:

opis
  A A A
 

Komandosi GROM odlecieli w miniony piątek w rejon Zatoki Perskiej. Ich zadaniem będzie, wspólnie z Amerykanami, kontrolowanie statków, czy nie dostarczają w rejon Bliskiego Wschodu broni. Przez żołnierzy polskich jednostek penetrowane są także niedostępne tereny Afganistanu w poszukiwaniu Osamy ben Ladena.
O przygotowaniach do tego typu akcji oraz o sposobach walki z terroryzmem możecie porozmawiać z generałem Sławomirem Petelickim - twórcą i pierwszym dowódcą elitarnej jednostki GROM. Zapraszamy.(ms)

Sławomir Petelicki

Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1969 r. był oficerem wywiadu. Przeszedł najtrudniejsze szkolenia wywiadowcze, w tym szkolenia obejmujące dalekie rozpoznanie i tzw. operacje specjalne. Brał udział w wielu tajnych operacjach, m.in. w Wietnamie Północnym (1971 r.) i w Chinach (1972 r.) Przez pięć lat pracował w centrali polskiego wywiadu. Był zastępcą szefa kontrwywiadu zagranicznego i doradcą ministra spraw zagranicznych.
Pracował w polskich placówkach w Nowym Jorku i Sztokholmie. Był pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej. Uczestniczył w szkoleniach jednostek specjalnych w USA. Jeszcze jako podpułkownik dostał polecenie utworzenia Jednostki Specjalnej GROM, następnie zostało mu powierzone jej dowództwo.
W okresie dowodzenia jednostką GROM został odznaczony Krzyżem za Dzielność, Oficerskim i Komandorskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, a także otrzymał amerykańskie odznaczenie bojowe Medal of Military Merit. Dodatkowo jest honorowym członkiem 5. i 10. Special Forces Group amerykańskich "Zielonych Beretów".

oceń
0
0
Podziel się